Vizes helyiségbe melegburkolat?

A válasz, IGEN!

De nem mindegy milyen melegburkolatot választunk a vizes helyiségekbe, ami alatt a fürdőszobát értjük. Más, „vizes jellegű” helyiségbe (előszoba, konyha, amerikai konyhás nappali) nyugodtan választhatunk vízálló lamináltpadlót és parkettát is.

Léteznek olyan gyártók, akik fürdőszobába rakható lamináltpadlót is gyártanak, ezeknek a termékeknek a HDF alaplap szerkezete módosítva van, így „szinte teljesen” vízállóak, azaz nem tudnak vizet felvenni. De, mivel most vizes helyiségről beszélünk, így fontos kiemelni azt, hogy a fürdőszobában nem csak fröccsenő víznek van kitéve, hanem magán a padló felületén elterülő víztócsáknak, és a folyamatos páratartalomnak, aminek következtében a helytelenül kiválasztott padlónk úgy tesz, mintha egy szivacs lenne.

Magyarul, a nem vizes helyiségbe való burkolat megszívja magát, ezáltal vetemedhet és felázhat. A fürdőszobában, és más ilyen magas páratartalomnak kitett helyen egy sima laminált padló nem állja meg a helyét.

Tesszük fel a kérdést magunkban, akkor mit lehet?

És itt jönnek képbe a Vinyl és Spc padlók. Minden Spc Vinyl, de nem minden Vinyl Spc. Nagy vonalakban leírva a különbséget a kettő között, az Spc kő őrleménnyel erősített, még a Vinyl padló „puhább” anyagú, kő őrlemény nélkül, vagy részben tartalmazhat ásványi anyagot a méretstabilitás miatt. Általában a méreteik, a hordozóik és a felületeik különböznek. Az illesztés módja lehet klikkes, vagy ragasztós. Lehetnek kő mintázatúak, vagy fa mintázatúak, de egy közös van bennük, 100%ban vízállóak, így bátran alkalmazhatóak fürdőszobák és más vizes helyiségek burkolására.

A Vinyl padló, mivel maga a termék „puhább”, mint az Spc, így tökéletesen sima és egyenletes aljzatra kerülhet burkolásra. Amennyiben ez nem így történik, akkor az aljzatunk egyenetlensége, fugacsíkok, kitüremkedések, szabad szemmel is láthatóak lesznek az új burkolatunkon. Ugyanez a helyzet az Spc burkolatokkal is. Annak ellenére, hogy „merevebb” termék, ennél is követelmény a sík, és egyenletes aljzat.

A példa kedvéért vegyünk egy fürdőszobát, ahová már ősapáink lerakták a követ az aljzatra, igényes fugával. Az első lépés, amit ilyenkor meg kell tennünk, ha nem akarjuk egyből felvésni a követ, hogy megnézzük mennyire sikerült egyenesen lerakni. Ezalatt a következőt kell érteni: nincsenek kiálló sarkok, mozgó részek, és ráadásul még egyenes is. (vízmérték használata kötelező).

Ha ezek felülvizsgálata megtörtént, és nem kell felverni a követ, akkor a következő lépés az, hogy a fugákat kitöltjük (csemperagasztóval, fuga anyaggal, vagy aljzatkiegyenlítővel) a kő magasságáig, síkfelületet képezünk. Azután, hogy ezzel megvolnánk, nem árt felkenni egy tapadóhidat. A tapadóhíd azért szükséges, mert így lesz mihez kapaszkodnia a ragasztónknak.

Ragasztani kell?! Igen, ragasztani kell az aljzathoz. Legyen akár Spc, akár Vinyl burkolat. Ha leragasztjuk az aljzatra ezeket a burkolatokat, akkor azzal megakadályozzuk azt, hogy víz kerüljön az aljzat és a padlóburkolatunk közé és így nem jöhet létre gombásodás, sem penészesedés. A falak mellett, ragasztás esetében illik elhagyni a termék vastagságával azonos hézagot, úgynevezett dilatációs hézagot. Ezt a hézagot utólag kell kihúzni például termékkel azonos színű, vagy átlátszó szilikonnal. Az ajtóknál, burkolatváltóknál ugyanígy kell eljárni. Ez akadályozza meg a vizet abban, hogy a termék alá próbáljon kerülni. Fontos kiemelni, hogy nem pontokban ragasztják ezeket a padlótípusokat, hanem az egészet. Így, a már említett víz aláfolyás, sem hüppögés nem fog bekövetkezni, élvezhetjük az új burkolatunkat.